Co dzieje się ze zwłokami wykorzystanymi do celów naukowych?

Uczelnie medyczne wykorzystują zwłoki przekazywane przez dawców do przeprowadzania sekcji, podczas których studenci medycyny uczą się anatomii człowieka.

Studentom medycyny żadne inne narzędzia nie zastąpią możliwości wzięcia do rąk skalpela i dokonania odpowiednich nacięć. Nawet prezentacje multimedialne, symulacje czy dokonywanie operacji na wydrukowanych w technologii 3D narządach nie zapewnią takiego samego poziomu, jak operacje na prawdziwym ludzkim ciele. Wiele spektakularnych operacji (np. przeszczepu twarzy) nie powiodłoby się, gdyby medycy nie mogli wcześniej ćwiczyć na ciałach dawców.  Dlatego też uczelnie wyższe prowadzą programy świadomej donacji zwłok, aby nasze ciała mogły po śmierci przyczynić się do ratowania zdrowia lub życia innych ludzi. 

sekcja zwłok
Źródło: Austrian National Library

Dawcą zwłok dla celów medycznych może zostać każdy, wystarczy napisać odpowiednie oświadczenie potwierdzone notarialnie i jeden egzemplarz złożyć do uniwersytetu medycznego. Po śmierci uczelnia zapewnia odpowiedni transport, a po sekcji, godny pochówek, zgodny z religią i życzeniami dawcy.

Zwykle zwłoki przekazane na cele naukowe wykorzystywane są przez około dwa lata. Potem poddawane są kremacji.

Najczęściej uroczystości pogrzebowe dawców mają miejsce pod koniec roku akademickiego. Naukowcy i studenci oddają hołd osobom, dzięki którym mogli zdobyć cenną wiedzę. W uroczystości biorą też udział bliscy ofiarodawców swoich ciał.  

Urny z prochami składane są w miejscach, które życzył sobie zmarły lub rodzina, ale zdarza się, że umieszczane są w specjalnym kolumbarium, które dedykowane jest tak heroicznym darczyńcom.



Chcesz być na bieżąco z informacjami z tego bloga? Wpisz swój adres e-mailowy na głównej stronie w okienko "Śledź przez maila" i każdy nowy post przyjdzie do Ciebie na Twój adres e-mailowy.

Masz jakieś pytania? Napisz przez formularz na stronie lub na e-mail: okremacji@gmail.com



Komentarze

Popularne posty