Jak przebiega kremacja?

Kremacja ciała ludzkiego jest procesem polegającym na spopieleniu szczątków w temperaturze między 700°C a 1000°C. Ciało wkładane jest do pieca w trumnie kartonowej lub drewnianej, ewentualnie wiklinowej (o trumnach kremacyjnych nieco więcej w tym miejscu), może też być wkładane do pieca bez trumny, przykryte całunem. W warunkach polskich, najczęściej jednak ciała spopielane są w trumnie kartonowej lub drewnianej. 

Cały proces spopielenia trwa od 45 min do 3 godzin. Skąd taka różnica w czasie? Ma na to wpływ kilka czynników:
- technologia - piec kremacyjny - na rynku stosowane są różne rodzaje i modele pieców kremacyjnych. Są modele przystosowane do wykonywania większej liczby kremacji, charakteryzujące się większą pojemnością cieplną, a także modele dla mniejszej liczby kremacji, gdzie ta pojemność cieplna (ilość wykorzystanego materiału ceramicznego lub betonu ogniotrwałego) jest mniejsza. 
- tryb pracy krematorium - w instalacjach wykonujących większą ilość kremacji, zwykle urządzenia charakteryzują się większym ciepłem zakumulowanym, co pozwala skrócić czas kremacji
- rodzaj stosowanej trumny - trumna kartonowa spala się oczywiście dużo szybciej, niż trumna drewniana
- ciało zmarłego - zwykle im większe ciało, tym dłużej trwa kremacja. Jednak zdarzają się przypadki, gdzie reguła ta nie ma zastosowania. Więcej o tym innym wpisie.

(źródło: Pixabay.com)
Proces dzieli się tak naprawdę na kilka etapów. Jak wiadomo do spalenia czegokolwiek potrzebne są dwa elementy: temperatura oraz tlen. 
Początkowo kremacja odbywa się w warunkach casi pirolizy, co oznacza, że do procesu spalania dostarczamy bardzo małą ilość powietrza. Dlaczego? Dlatego, że na początku palą się elementy o dużej wartości opałowej - trumna, odzież, tkanki miękkie oraz tłuszcz. Duża wartość opałowa powoduje gwałtowny wzrost temperatury. Dodatkowo powstaje w tym momencie bardzo dużo gazów łatwopalnych, co znów przy wysokiej temperaturze i tlenie zwiększają nam temperaturę w komorze kremacyjnej. Ograniczenie ilości powietrza podczas tego procesu pozwala na relatywną kontrolę tego procesu. Utrata kontroli wiąże się z gwałtownym wzrostem temperatury w urządzeniu (ma to wpływ na jego żywotność) oraz możliwość pojawienia się czarnego dymu z komina.
Gdy większość tkanek łatwopalnych ulegnie spopieleniu, zaczynają się spalać części o mniejszej wartości opałowej. Wówczas dostarczamy do komory kremacyjnej nieco więcej powietrza, by tlen pozwolił na ułatwienie procesu spalania. Najdłużej spalają się kości, gdyż posiadają bardzo niską wartość opałową. Oznacza to, że podczas procesu spalania kości, dostarczamy do komory kremacyjnej więcej powietrza.

Wnętrze komory kremacyjnej (źródło: zdjęcie własne)

Po skończonej kremacji pozostaje w komorze kremacyjnej popiół, który zgarniany jest przez operatora do popielnika. Prochy mają charakter niejednolity. Znajdują się wśród nich także elementy metalowe, które nie uległy spaleniu (więcej o złomie z kremacji w innym wpisie). Niektóre szczątki, mimo, że są spalone, ciągle stanowią zwartą bryłę (np. większe kawałki grubych kości). Aby prochy ujednolicić, dokonuje się procesu ich pulweryzacji, powszechnie nazywanego mieleniem.
Wcześniej, za pomocą specjalnych szczypców i magnesów, wybiera się z urny technicznej, (umieszczonej pod popielnikiem) większe elementy metalowe. Drobniejsze elementy metalowe (zszywki, gwoździe, etc) są często separowane przez samo urządzenie do obróbki prochów. Pamiętajmy także o tym, że prochy po skończonym procesie kremacji mogą mieć nadal temperaturę ok 500°C. Najczęściej przed ich zmieleniem, potrzebne jest ich częściowe schłodzenie.

Pulweryzacja prochów trwa ok 3-5 minut. Po przeprowadzonym procesie, prochy charakteryzują się drobną granulacją (de facto wyglądają jak pył) oraz mają jasnoszary kolor.

Po zakończonej kremacji zmarłego pozostaje ok 3-4 litrów prochów.



Prochy po obróbce (źródło: zdjęcie własne)



Chcesz być na bieżąco z informacjami z tego bloga? Wpisz swój adres e-mailowy na głównej stronie w okienko "Śledź przez maila" i każdy nowy post przyjdzie do Ciebie na Twój adres e-mailowy.

Masz jakieś pytania? Napisz przez formularz na stronie lub na e-mail: okremacji@gmail.com

Komentarze

Popularne posty