Kremacja a CO2

Kremacja jest procesem spalania tkanek organicznych, zawierających węgiel, więc podczas procesu wytwarza się dwutlenek węgla.

Ile powstaje CO2 w procesie kremacji?

Literatura podaje, że z procesu kremacji powstaje między 128 a 257 kg CO2. Ilość zależy tak na prawdę nie tyle od wagi ciała, co sprawności procesu kremacji i ilości dostarczanego paliwa do kremacji (o tym ile energii pochłania kremacja więcej tutaj; pamiętajmy też, że w przypadku wykorzystania odnawialnych źródeł energii, ilość CO2 z kremacji spada - więcej o OZE w krematorium w tym wpisie).

CO2 a kremacja
(źródło: Pixabay.com)

Czy to dużo czy mało?

Człowiek wydycha na godzinę średnio 28 gr CO2, daje to średnio 245 kg CO2 rocznie.

Przeciętna aktywność Polaka generuje średnio rocznie ok 8 ton CO2.
Składa się na to ogrzewanie i wentylacja domu/mieszkania, zużycie wody, wykorzystanie transportu prywatnego i publicznego, rodzaj kupowanych produktów spożywczych (lokalne, czy importowane, sposób pakowania), posiadany i wykorzystywany sprzęt elektryczny i elektroniczny (oraz jego klasa energooszczędności), tryb życia.
Własną kalkulację emitowanego przez Ciebie CO2 możesz obliczyć w kalkulatorze dostępnym pod tym linkiem.

Łatwo wyliczyć, że przeciętny Polak przez średnio 78 lat życia (GUS podaje, że w 2018 dla mężczyzn było to 73,8 roku, natomiast kobiet – 81,7 roku) generuje 624 tony CO2.
Oznacza to, że emisja CO2 z kremacji stanowi 0,02% - 0,04% ilości wyemitowanego CO2 przez przeciętnego Polaka przez całe życie.

Jedno średniej wielkości drzewo pochłania 6-7 kg CO2 rocznie. Jedno drzewo w ciągu swojego życia pochłania ok 750 kg CO2. Pozwoli to na pochłonięcie CO2 z 3-5 kremacji.

Pamiętajmy także, że pochówek tradycyjny i rozkład ciała, jako materii organicznej też generuje CO2.


W jaki sposób możemy zniwelować ilość CO2 z kremacji dokonując określonych wyborów? O tym w innym wpisie.


Chcesz być na bieżąco z informacjami z tego bloga? Wpisz swój adres e-mailowy na głównej stronie w okienko "Śledź przez maila" i każdy nowy post przyjdzie do Ciebie na Twój adres e-mailowy.

Masz jakieś pytania? Napisz przez formularz na stronie lub na e-mail: okremacji@gmail.com




Komentarze

Popularne posty