Odzysk ciepła z procesu kremacji
Do przeprowadzenia procesu kremacji potrzebne jest dostarczenie ciepła. Jednak sam proces kremacji także wytwarza dużą ilość energii cieplnej (więcej o procesie kremacji tutaj). Energię tę można odzyskać, choć nadal jest to kwestia dość kontrowersyjna ze względów etycznych.
Mając na uwadze rosnącą świadomość ekologiczną społeczeństwa, odzysk ciepła pozwala na zmniejszenie śladu węglowego przez obniżenie zużycia energii potrzebnej do ogrzania różnych mediów (powietrza, wody, oleju termicznego). Z kremacji można odzyskać do ok 250 kWh na dobę. Jest to ciepło, które jeśli niewykorzystane, trafia do atmosfery.
Praktyka w Europie Północnej pod tym względem jest bardziej rozwinięta niż w Polsce. W szwedzkim mieście Halmstad ciepło odzyskane z krematorium wykorzystuje się do ogrzania w zimie budynków krematorium, a nadmiar przesyłany jest do miejskiej sieci grzewczej. Krematorium Ringsted na południu Kopenhagi dostarcza ciepło, które w okresie zimowym ogrzewa 600 gospodarstw domowych.
Wiele dyskusji wywoływały plany brytyjskich krematoriów, które chciały sprzedawać odzyskane z procesu kremacji ciepło do sieci miejskiej lub do ogrzania pobliskich kompleksów sportowych (np. basenów). Względy ekonomiczne przemawiały za tym rozwiązaniem, jednak kwestie etyczne wstrzymywały tego typu inwestycje. Przeciwnicy wykorzystania ciepła z krematorium powoływali się na Kodeks Etyki ustanowiony w 1937 roku przez Międzynarodowe Zrzeszenie Kremacyjne (International Cremation Federation) gdzie "zakazuje się wykorzystywania produktów lub odpadów z kremacji do jakichkolwiek celów komercyjnych".
Pozostaje pytanie czy w dobie globalnego ocieplenia i kończących się surowców energetycznych nie powinniśmy jednak zmienić naszego postrzegania na odzyskiwanie ciepła z kremacji? Przez odzysk ciepła możemy zmniejszyć nasz wpływ na środowisko i przyczynić się do rozwoju gospodarki obiegu zamkniętego.
(źródło: Pixabay.com) |
Chcesz być na bieżąco z informacjami z tego bloga? Wpisz swój adres e-mailowy na głównej stronie w okienko "Śledź przez maila" i każdy nowy post przyjdzie do Ciebie na Twój adres e-mailowy.
Masz jakieś pytania? Napisz przez formularz na stronie lub na e-mail: okremacji@gmail.com
Komentarze
Prześlij komentarz