Trumny kremacyjne - inne niż tradycyjne?

Czasem pada pytanie: czy kremacja odbywa się w zwykłych trumnach?

Różnie to wygląda w różnych krajach.

W Polsce praktykuje się kremację w trumnach kremacyjnych - mogą to być trumny drewniane, zwykle nielakierowane, pozbawione metalowych dekoracji lub trumny kartonowe. Rzadziej spotyka się kremacje w trumnach wiklinowych.
Jeśli chodzi o trumny kartonowe to w Polsce nie ma norm, które określałyby ich konstrukcję, wytrzymałość czy stopień ognioodporności (ale np. w Niemczech określone są normy dotyczące bezpieczeństwa opisujące minimalny czas zapłonu trumny w piecu). 

Jedyne przepisy, które można by zastosować w Polsce do parametrów trumien (zarówno kartonowych, jak i drewnianych) to Ustawa o gospodarce opakowaniami i odpadami opakowaniowymi z dnia 13.06.201, która nakazuje, aby
"1) opakowania nie zawierały szkodliwych substancji w ilościach stwarzających zagrożenie dla produktu, środowiska lub zdrowia ludzi;

2)
 maksymalna suma zawartości ołowiu, kadmu, rtęci i chromu sześciowartościowego w opakowaniu nie przekraczała 100 mg/kg".

Natomiast jeśli chodzi o ich kształt i wykonanie, to polscy producenci zaczęli już wykonywać trumny kartonowe imitujące trumny drewniane, np. w papierowej okleinie drewnopodobnej. Poniżej kilka zdjęć dostępnych modeli na rynku.



Trumna kremacyjna drewniana oraz trumny kartonowe (źródło: www.funero.pl)
Prosta trumna kartonowa (źródło: http://www.mosinski.com.pl)

Prawdą jest, że część krematoriów w Polsce preferuje trumny kremacyjne drewniane - głównie ze względów technologicznych. Trumna kartonowa pali się bardzo szybko, a mając na uwadze, że trumnę wkłada się do gorącego pieca, jej zapłon może nastąpić jeszcze przed zamknięciem drzwi pieca. Stwarza to zagrożenie dla operatora pieca. Zdarza się także, że oprogramowanie sterujące piecem nie jest dopasowane do tego, by spalać zmarłych w trumnach kartonowych  i niewłaściwie dozuje odpowiednią ilość powietrza na poszczególnych etapach kremacji (o procesie spopielania więcej tutaj).

Możliwym ograniczeniem w wyborze trumny do kremacji jest system wprowadzania trumny do pieca. W przypadku systemów, które popychają trumnę na rolkach, niemożliwe jest stosowanie trumien z nóżkami. Jeśli krematorium wyposażone jest w całkowicie automatyczny system załadunku (jest kilka takich obiektów w Polsce), może się okazać, że preferowany jest jeden lub kilka konkretnych modeli trumien.

We Francji trumny kremacyjne kartonowe i drewniane bywają z nadrukiem kolorowym lub malowane. Oferuje się rodzinie usługę personalizacji i indywidualnego nadruku na trumnie (często też urnie).

(źródło: zdjęcia własne)


Rynek brytyjski mocno propaguje zielone pochówki i eko-trumny stanowią część oferty marketingowej zakładów pogrzebowych, które w ten nurt się wpisują. Dla klientów zwracających uwagę na ochronę środowiska oferowane są trumny kartonowe i drewniane z materiałów pochodzących z recyklingu, trumny z bambusa czy z trawy morskiej.

W Hiszpanii do kremacji stosuje się trumny, które zwykle przeznaczone są do pochówków ziemnych. Bardzo często są to duże, ciężkie, rzeźbione lub/i lakierowane trumny dębowe. Przed kremacją wyciąga się jednak z nich elementy szklane lub większe okucia. Duża waga trumien (niektóre puste ważą nawet 40-60 kg) sprawia, że wydłuża się tam czas kremacji nawet do 2-3 godzin.

Są kraje, gdzie praktykowane jest przykrywanie ciała zmarłego do kremacji tylko całunem. Wówczas ciało zmarłego wkłada się do komory kremacyjnej na desce. W Polsce jest to mało rozpropagowane, ale polscy producenci akcesoriów pogrzebowych już oferują całuny kremacyjne.
(źródło: http://www.naturaldeath.org.uk)


Jakie konsekwencje ma wybór trumny kremacyjnej?
Zwykle to jest koszt samej trumny (zwykłe trumny kartonowe są tańsze niż trumny drewniane), czas kremacji (w przypadku trumny kartonowej jest krótszy a co za tym idzie - mniejsze jest zużycie paliwa na proces kremacji oraz mniejsze są emisje do atmosfery).
 
Co jeśli wybraliśmy trumnę kartonową, a wcześniej chcemy odbyć ceremonię pożegnalną nad zwłokami?
W takiej sytuacji niektóre krematoria w Polsce oferują wypożyczenie drewnianego lub kamiennego sarkofagu, w który wkłada się na czas uroczystości nad ciałem docelową trumnę kartonową, która to przeznaczona jest później do kremacji.

 



Chcesz być na bieżąco z informacjami z tego bloga? Wpisz swój adres e-mailowy na głównej stronie w okienko "Śledź przez maila" i każdy nowy post przyjdzie do Ciebie na Twój adres e-mailowy.

Masz jakieś pytania? Napisz przez formularz na stronie lub na e-mail: okremacji@gmail.com



Komentarze

Popularne posty