10 rzeczy, na które zwrócić uwagę kupując urnę w internecie

Pewnie nikt z Was jeszcze nie kupował w internecie urny na prochy. Przy zlecaniu pogrzebu kremacyjnego w Polsce zwykle wybieramy urnę spośród tych, które oferuje zakład pogrzebowy, zajmujący się organizacją pogrzebu i kremacji.

Niemniej jednak coraz więcej zakupów przenosi się do internetu. W Stanach Zjednoczonych czy w Wielkiej Brytanii wielu producentów urn kremacyjnych sprzedaje je także przez e-sklep. Amazon - na dzień dzisiejszy największy sklep internetowy -  w swojej ofercie ma obecnie prawie 200 modeli urn kremacyjnych, nie licząc biżuterii funeralnej i innych akcesoriów związanych z przechowywaniem prochów zmarłego (o tym w innym poście). Urny sprzedają przez e-sklep także wielkie sieci amerykańskie Walmart oraz Costco.

W Polsce również istnieje możliwość zakupu urny kremacyjnej on-line - zarówno w sklepach internetowych handlujących akcesoriami pogrzebowymi, u producentów urn, jak i na portalach aukcyjnych.



Jeśli zatem zdecydujemy się na zakup urny przez internet, poniżej 10 wskazówek - na co zwrócić uwagę przed złożeniem zamówienia i zapłatą za urnę kremacyjną:

1. Dostępność towaru
Zwykle urnę potrzebujemy na konkretny dzień. Jeśli mamy zaplanowany pogrzeb kremacyjny, niezwykle istotne jest to, czy urna dotrze na czas. Część importerów i firm handlujących akcesoriami pogrzebowymi ściąga wyroby z innych krajów lub nie utrzymuje zapasów pełnego asortymentu, który prezentowany jest w sklepie internetowym.


2. Czas przesyłki
Druga kwestia związana z poprzednią, to skąd towar jest wysyłany. Kupując urnę w sklepie zagranicznym, mimo, że może być dostępna od ręki, musimy liczyć się z dłuższym czasem przesyłki. W Polsce zwykle wysyłkę można zorganizować w 24 godziny.


3. Koszt wysyłki
Kolejna istotna kwestia. Może się okazać, że wysyłka ekspresowa jest dużo droższa.


4. Bezpieczeństwo zakupów
Przed dokonaniem płatności sprawdźmy, jakie zabezpieczenia ma strona internetowa, na której będziemy podawać numer karty kredytowej. Warto sprawdzić, czy strona ma certyfikat - zapewnia on że połączenie ze stroną sklepu jest bezpiecznie szyfrowane.


5. Dodatkowe ukryte koszty
Jak w przypadku każdych zakupów w internecie należy zwrócić uwagę na to, czy poza ceną za produkt i za wysyłkę nie pojawiają się jakieś dodatkowe ukryte koszty - np. za wybór określonej formy płatności, dodatkowo naliczony podatek lub opłata manipulacyjna. 


6. Pojemność urny kremacyjnej
Urna kremacyjna dla osoby dorosłej powinna mieć pojemność co najmniej 3,5 litra. Mniejsza pojemność będzie problematyczna, gdyż wówczas krematorium wyda nam prochy w urnie i dodatkowo w drugim pojemniku/woreczku. Mając na uwadze obowiązujące przepisy i np. stanowisko Kościoła katolickiego, który nie pozwala na podział prochów (więcej w tym wpisie), prochy powinniśmy pochować/złożyć w kolumbarium w jednej urnie.


7. Pochodzenie urny
Wielu dystrybutorów artykułów pogrzebowych handluje wyrobami importowanymi z Chin. Większość urn aluminiowych i mosiężnych pochodzi z Indii. Bardzo atrakcyjna cena i azjatycki kraj pochodzenia może wiązać się z nie najlepszą jakością urny lub nieładnym wykończeniem. Urna na prochy naszego zmarłego, mimo, że będzie złożona w grobie lub w niszy kolumbarium, powinna być estetyczna.


8. Materiał wykonania urny
Urny na prochy zmarłego mogą być wykonane z przeróżnych materiałów. Mogą być zrobione z aluminium, brązu, stali nierdzewnej, ceramiki, porcelany, drewna, szkła, kamienia, onyxu, tworzywa sztucznego. Mogą też być biodegradowalne (wówczas najczęściej wykonane ze mieszanek celulozowych). W Polsce nie ma wskazówek, z jakiego materiału powinny być wykonane urny, ale w innych krajach mogą takie wymagania się pojawić (np. urny na "zielonych cmentarzach" w Stanach Zjednoczonych muszą być biodegradowalne). Jeśli transportować będziemy prochy zmarłego drogą lotniczą (więcej o tym tutaj) musimy zapewnić urnę, która będzie mogła być prześwietlona promieniami rentgena.


9. Personalizacja urny
Część dostawców oferuje możliwość personalizacji urny kremacyjnej. Można na niej wygrawerować daty urodzin i śmierci, umieścić imię i nazwisko zmarłego, wygrawerować epitafium. Warto spytać dostawcę, czy jest taka możliwość oraz jaki jest czas oczekiwania na urnę spersonalizowaną.
Istnieje też oferta urn wykonywanych na specjalne zamówienie. Mogą to być urny ręcznie malowane z motywem, który zażyczy sobie klient lub np. wyrzeźbione w drewnie.


10. Cena urny
Ceny urn dostępnych on-line wahają się od 100 zł brutto do nawet kilku tysięcy złotych (np. personalizowane urny wykonane z brązu). Najbogatsza oferta jest w cenach w zakresie od 200 do 500 zł.




Chcesz być na bieżąco z informacjami z tego bloga? Wpisz swój adres e-mailowy na głównej stronie w okienko "Śledź przez maila" i każdy nowy post przyjdzie do Ciebie na Twój adres e-mailowy.

Masz jakieś pytania? Napisz przez formularz na stronie lub na e-mail: okremacji@gmail.com

 

Komentarze

Popularne posty