4 mity na temat kremacji
Mimo rosnącej popularności pochówków kremacyjnych w Polsce, ciągle w mentalności Polaków pokutuje kilka mitów związanych z kremacją. Postaram się je obalić.
(źródło: Pixabay.com) |
1. Brak szacunku dla ciała zmarłego
Mając przed oczami tragiczne wydarzenia z zeszłego wieku oraz II-wiej wojny światowej, część osób postrzega kremację, jako zbezczeszczenie ciała i pamięci po zmarłym. W rzeczywistości współczesne krematoria wyglądają zupełnie inaczej, niż te stosowane przez nazistów.
Przyjmowane do kremacji ciało jest odpowiednio przygotowane: zmarły jest umyty, ubrany, ułożony w trumnie kremacyjnej. Całość procesu przygotowania do kremacji, jak i samej kremacji, odbywa się z pełnym poszanowaniem dla zwłok. Trumna wkładana jest do pieca w sposób elegancki, za pomocą odpowiedniego urządzenia do wprowadzania. Proces jest sterowany automatycznie. Ze względu na wysokie temperatury panujące w komorze dopalania (rodzaj filtra termicznego), z komina nie wydostają się żadne czarne dymy ani woń spalonego ciała. Więcej o samym procesie kremacji w tym wpisie.
2. Podpalanie trumny
Trumna kremacyjna z ciałem zmarłego jest wkładana do rozgrzanego pieca, ale w momencie wprowadzania trumny wyłączony jest palnik w komorze kremacyjnej. W tak wysokiej temperaturze (zwykle ok 700ᵒC) następuje samozapłon trumny (kartonowej oraz drewnianej). Wraz ze spalaniem trumny oraz tkanek miękkich wzrasta temperatura w piecu, która pozwalana na przeprowadzenie spopielenia ciała. Jeśli jednak z jakichś powodów temperatura zacznie spadać, włącza się palnik, zwykle sterowany automatycznie. Najczęściej palnik w komorze kremacyjnej działa na ostatnim etapie kremacji, gdy następuje kalcynacja kości.
3. Spopielanie większej ilości zwłok
Wszystkie obecnie stosowane piece kremacyjne w Polsce przeznaczone są do spopielania w tym samym czasie tylko jednego ciała. Komora kremacyjna ma wymiary ok 80-100 cm szerokości i 90cm wysokości, więc nie ma szans na wprowadzenie do pieca dwóch zmarłych. Ponadto, dopóki proces kremacji danej osoby nie zostanie zakończony, nie ma możliwości otwarcia drzwi wprowadzania.
Po zakończonej kremacji prochy wygarniane są do urny technicznej, a następnie poddawane rozdrobnieniu (więcej o procesie kremacji tutaj).
4. Kremacja jest niezgodna z doktryną katolicką
Kościół katolicki zmienił swoje podejście do kremacji i w wytycznych z 2016 roku Kongregacji Nauki Wiary “Ad resurgendum cum Christo” (Aby
zmartwychwstać z Chrystusem), dotyczących pochówku ciał zmarłych oraz
przechowywania prochów w przypadku kremacji zgadza się na kremację zwłok, choć zaznacza, że preferowany jest pochówek tradycyjny. Więcej o stanowisku Kościoła katolickiego w sprawie kremacji w tym wpisie.
Chcesz być na bieżąco z informacjami z tego bloga? Wpisz swój adres
e-mailowy na głównej stronie w okienko "Śledź przez maila" i każdy nowy
post przyjdzie do Ciebie na Twój adres e-mailowy.
Masz jakieś pytania? Napisz przez formularz na stronie lub na e-mail: okremacji@gmail.com
Komentarze
Prześlij komentarz