Niezwykła tradycja kremacyjna w Japonii


Japonia jest niezwykłym krajem, jeśli chodzi o obrzędy związane z kremacją.

Po pierwsze, jest to kraj, gdzie 99,9% pochówków jest pogrzebami kremacyjnymi. Pod tym względem zajmuje pierwsze miejsce na świecie. Wiąże się to z tym, że pogrzeby odbywają się w obrzędzie buddyjskim.


Same obrzędy związane z ceremonią pogrzebową są dość rozbudowane. 
Po czuwaniu (z posiłkami i napojami), paleniu kadzideł i pożegnaniu ze zmarłym (szczegółowy opis wszystkich ceremonii tutaj) następuje kremacja, która jest wykonywana w piecu kremacyjnym. 

W trakcie kremacji, rodzina zbiera się przy kolejnym posiłku.
Po zakończonej kremacji rodzina udaje się do krematorium i tam, używając specjalnej pary pałeczek (zwykle jedna pałeczka jest bambusowa, a druga wierzbowa - ma to symbolizować pomost pomiędzy dwoma światami), zaczyna wyciągać z prochów zmarłego kości. Kości te podaje się pałeczkami kolejnym członkom rodziny. Kości te składa się w urnie. Istotna jest także kolejność wyciąganych kości. W pierwszej kolejności wyciąga się kości stóp, a na końcu kości czaszki. W ten sposób rodzina się upewnia, że zmarły nie zostanie pochowany "nogami do góry". Specjalną uwagę przywiązuje się to jednej z kości szyjnych, która jest "kością serca" i podobno wygląda jak siedzący Budda.

Składanie kości zmarłego do urny (źródło: Wikipedia)
Urnę tą zabiera się do domu, gdzie ustawia się na specjalnym ołtarzyku z portretem zmarłego. Pozostają tam przez 35 dni. Przy urnie pali się kadzidełka. Dopiero po upływie tego czasu, urna zostaje pochowana w rodzinnym grobowcu. 

W Japonii także istnieje problem z małą ilością miejsc na cmentarzach. Coraz bardziej popularne staje się składanie urny w kolumbarium (nazywanym po japońsku "Apartamentami Grobowymi"). Ich cena jest dużo niższa, niż grobowca na cmentarzu.

Co ciekawe, w pierwszym roku po śmierci bliskiego rodzina nie może otrzymać ani jednej kartki z okazji Nowego Roku. Sami członkowie rodziny zmarłego też nie wysyłają wówczas takich kartek. 

Koszt wszystkich uroczystości pogrzebowych w Japonii (w tym posiłki dla rodziny, usługi mnicha buddyjskiego, wynajęcie pomieszczeń, transport, kwiaty, prezenty dla osób odwiedzających) to ok 2 - 3 mln jenów (78 tys - 117 tys zł!). Najtańsza opcja pogrzebu, z niezbędnym minimum, bez udziału rodziny to ok 20 tys zł. Koszt samej kremacji, to w zależności od lokalizacji cena od 10 tys do 50 tys jenów (390 - 2000 zł). 




Chcesz być na bieżąco z informacjami z tego bloga? Wpisz swój adres e-mailowy na głównej stronie w okienko "Śledź przez maila" i każdy nowy post przyjdzie do Ciebie na Twój adres e-mailowy.

Masz jakieś pytania? Napisz przez formularz na stronie lub na e-mail: okremacji@gmail.com

Komentarze

Popularne posty