Czym jest opalany piec kremacyjny?

Paliwo przeznaczone do pieca kremacyjnego stanowi dość istotny koszt operacyjny przy prowadzeniu działalności związanej ze spopielaniem zwłok. Ważny zatem jest właściwy dobór paliwa, choć czasem inwestor zmuszony jest do zastosowania danego paliwa ze względu na ograniczenia związane z dostępnością mediów (o mediach dla krematorium więcej w tym wpisie).


1. Gaz ziemny
Jest powszechnie używany w krematoriach, które mają możliwość przyłączenia do sieci gazowej o średnim ciśnieniu (pamiętajmy, że piec kremacyjny jest urządzeniem przemysłowym, o większej mocy, niż zwykły kocioł grzewczy). Zaletą stosowania tego paliwa jest stosunkowo prosta konserwacja palników gazowych oraz cena gazu za m3.
Wadą jest jednak konieczność ponoszenia stałej opłaty za moc przyłączeniową do gazowni, niezależnie od ilości zużytego gazu. Może to oznaczać, że w miesiącu, w którym krematorium z jakichś powodów nie wykonuje kremacji i nie pobiera gazu, właściciel i tak musi zapłacić stałą opłatę do gazowni. Cena finalna za m3 może być zatem wyższa, niż innych alternatywnych paliw.
Drugą wadą są ograniczenia taryfowe nakładane przez dostawcę gazu. Szczególnie bolesnym z punktu widzenia ekonomicznego może być kara za przekroczenie określonej przez inwestora mocy. Jest to o tyle istotne, że zapotrzebowanie na paliwo w piecu kremacyjnym nie jest ciągle takie same, gdyż sam proces spopielania przebiega w zmiennych warunkach (więcej o tym tutaj). Zatem np. przy rozgrzewaniu pieca chwilowy pobór gazu jest dużo większy niż na innych etapach kremacji.

2. Gaz płynny LPG
Coraz częściej wybierane paliwo przez właścicieli polskich krematoriów, głównie ze względu na:
- powszechną dostępność
- stosunkowo dużą liczbę dostawców (możliwość negocjowania ceny)
- brak opłaty stałej i kar za przekroczenie mocy (jak w przypadku gazu ziemnego)
- możliwość ustawienia zbiorników na gaz płynny w przypadku braku możliwości podłączenia do sieci gazowej w danej lokalizacji
- stosunkowo łatwą konserwację palników.
Wadami tego paliwa jest nieco wyższa cena za m3 (w przeliczeniu z ceny za litr), konieczność postawienia zbiorników na gaz oraz parowników (koszty inwestycyjne) oraz nie zawsze taki sam stopień czystości paliwa (szczególnie trzeba uważać na tanich dostawców, którzy mogą dostarczyć zanieczyszczone paliwo, co przełoży się na wyższe koszty eksploatacji oraz problemy eksploatacyjne).

3. Olej opałowy
Paliwo, od którego powoli się odchodzi, głównie ze względu na jego cenę, większy stopień zanieczyszczenia (głównie związkami siarki) oraz problematyczną eksploatację (dodatkowe pompy, ewentualne zbiorniki nadmiarowe oraz trudniejsza konserwacja palników). Zaletą tego paliwa jest możliwość ustawienia zbiorników na olej, jeśli nie mamy możliwości podłączenia się do sieci lub uzyskania pozwolenia na projekt instalacji gazowej.

4. Energia elektryczna
W Polsce nie stosowane do pieców kremacyjnych ze względu na bardzo wysokie koszty operacyjne. Stosowane jednak w kilku krematoriach w Europie oraz w krajach azjatyckich (głównie w Indiach).

5. Paliwa stałe
W Europie obecnie niepraktykowane.


Pojawiają się jeszcze nowe możliwości wykorzystania istniejących lub nowych źródeł energii do procesu kremacji, ale o tym więcej w osobnym wpisie.





Chcesz być na bieżąco z informacjami z tego bloga? Wpisz swój adres e-mailowy na głównej stronie w okienko "Śledź przez maila" i każdy nowy post przyjdzie do Ciebie na Twój adres e-mailowy.

Masz jakieś pytania? Napisz przez formularz na stronie lub na e-mail: okremacji@gmail.com

Komentarze

Popularne posty