Kremacja a rozrusznik serca
Coraz więcej seniorów, ale także coraz młodszych osób w naszym społeczeństwie ma zakładany rozrusznik serca. Rozrusznik serca jest niewielkim urządzeniem, które ma na celu wywoływanie skurczów serca, przez co pobudza je do pracy. Może być zakładany czasowo albo na stałe. Najczęstszą przyczyną wszczepiania rozrusznika serca jest bradykardia, czyli zbyt wolny lub niemiarowy rytm serca, który nie przekracza 60 uderzeń na minutę podczas zwykłych, codziennych czynności (niskie tętno powoduje ryzyko niedotlenienia wszystkich tkanek organizmu).
Rozrusznik wszczepiany jest pod skórą, nad sercem. Można go wyczuć dotykiem. Rozrusznik jest zasilany wewnętrznymi bateriami.
Osoba zmarła, która miała wszczepiony rozrusznik serca, może być poddana kremacji, ale ze względu na wbudowane baterie, rozrusznik musi być wyciągnięty przed kremacją. Zabieg ten zwykle wykonuje zakład pogrzebowy, który przygotowuje ciało zmarłego do kremacji.
Baterie wewnątrz rozrusznika w wysokiej temperaturze, która panuje wewnątrz pieca kremacyjnego, mogą wybuchnąć i uszkodzić wymurówkę pieca, dlatego ważne jest, żeby powiadomić zakład pogrzebowy o tym, że zmarły miał wszczepiony rozrusznik.
Rozrusznik jest właściwie jedynym implantem, który musi być usunięty przed kremacją (o implantach w kremacji więcej w tym wpisie).
Chcesz być na bieżąco z informacjami z tego bloga? Wpisz swój adres e-mailowy na głównej stronie w okienko "Śledź przez maila" i każdy nowy post przyjdzie do Ciebie na Twój adres e-mailowy.
Masz jakieś pytania? Napisz przez formularz na stronie lub na e-mail: okremacji@gmail.com
Komentarze
Prześlij komentarz