Własne krematorium - cz 2 - Lokalizacja

Przy tworzeniu biznes planu dla własnego krematorium niezwykle istotna jest kwestia lokalizacji takiego obiektu. I to nie tylko ze względu na potencjał rynku (o nim było trochę więcej w tym wpisie). Lokalizacja ma wpływ ta to, czy z sukcesem uda nam się przeprowadzić cały proces inwestycji, uzyskując wcześniej odpowiednie pozwolenie budowlane.


1. Zakład pogrzebowy z własnym domem pogrzebowym

Firma pogrzebowa, która planuje rozwój w postaci otwarcia własnego krematorium może rozpatrywać wybudowanie krematorium na nieruchomości, na której znajduje się zakład pogrzebowy (o ile oczywiście jest na to wystarczająco miejsca). Zdarza się tak, że na cele krematorium można zaadaptować istniejące pomieszczenia gospodarcze. Można też dobudować skrzydło lub część budynku. Wiąże się to z najmniejszymi nakładami inwestycyjnymi i ma szereg dodatkowych korzyści:
- do pracy w krematorium możemy wykorzystać tych samych pracowników, którzy pracują w zakładzie pogrzebowym,
- klienci przyzwyczajeni są już do naszej lokalizacji,
- patrząc na stronę formalno-prawną działka, na której funkcjonuje zakład pogrzebowy z większym prawdopodobieństwem nadaje się do wybudowania krematorium (uzyskanie pozwolenia budowlanego może być nieco łatwiejsze),
- szansa na mniejsze protesty społeczne, gdyż sąsiedzi już przyzwyczaili się do widoku karawanów (nie jest to jednak regułą, o czym świadczy wiele przypadków w Polsce).

2. Zakład pogrzebowy, który nie ma własnego domu pogrzebowego

W takiej sytuacji warto zwrócić uwagę na lokalizacje, gdzie mógłby powstać dom pogrzebowy z funkcją krematorium. Lokalizacje w centrach miast są bardzo drogie i nie warto przepłacać za nieruchomość. Nie możemy zapominać o tym, że nasz biznes ma być opłacalny. Powinniśmy rozejrzeć się za działkami w pobliżu cmentarzy, gdyż jest to naturalne miejsce, gdzie możemy budować swoją markę. Ładny dom pogrzebowy przy cmentarzu, dodatkowo z krematorium, z pewnością pozwoli na przyciągnięcie dodatkowych klientów (w końcu mimo wszystko klienci kupują "oczami"). Taka lokalizacja pozwoli nam też na zaoferowanie rodzinom dodatkowych usług, np. sali do nabożeństwa, czy sali cateringowej na stypę po ceremonii na cmentarzu. Przy projektowaniu domu pogrzebowego z krematorium w pobliżu cmentarza, warto pomyśleć jakie jeszcze możemy zaoferować usługi klientowi lub co zaprezentować, aby nasza inwestycja jak najszybciej się zwróciła.
Niestety nie w każdej miejscowości są działki usługowe w okolicach cmentarza, na dodatek w dobrej cenie oraz z odpowiednimi zapisami w planie zagospodarowania przestrzennego (o tym więcej w innym wpisie), więc często będziemy musieli szukać nieruchomości w innej lokalizacji.

3. Inwestor spoza branży pogrzebowej

Jeśli inwestor spoza branży pogrzebowej chce wybudować tylko i wyłącznie krematorium i nie świadczyć usług pogrzebowych, lokalizacja takiego obiektu nie ma aż tak dużego znaczenia, choć idealnie byłoby umieścić krematorium w pobliżu cmentarza (ze względu na możliwość uzyskania dodatkowych przychodów - patrz punkt poprzedni). Ważne by była to działka usługowa (taki zapis w planie zagospodarowania przestrzennego) oraz odpowiednio duża, by zmieścił się na niej budynek, właściwa liczba miejsc parkingowych (wynikająca z planu zagospodarowania przestrzennego) oraz możliwe było ewentualne umieszczenie urządzeń technicznych (np. zbiorników przeciwpożarowych, szamba, czy zbiorników na gaz płynny). W związku z możliwymi ograniczeniami działki i zapisów planu zagospodarowania (np. wskazany procent terenów zielonych lub możliwy procent zabudowy) nie da się wprost powiedzieć, jaką minimalną możliwą powierzchnię powinna mieć działka. Można jednak określić, że przy najbardziej korzystnych zapisach w planie zagospodarowania przestrzennego, przy braku konieczności planowania wielu miejsc parkingowych oraz braku konieczności umieszczania urządzeń technicznych, działka powinna mieć minimum 700 - 1000 m2.

Niestety, jak to zawsze bywa, "diabeł tkwi w szczegółach", więc o szczegółach dotyczących działki więcej we wpisie o planie zagospodarowania przestrzennego i warunkach zabudowy
  


Komentarze

Popularne posty