Jak transportować prochy zmarłego?


Prochy zmarłego mieszczą się w urnie o pojemności 3-5 litrów (więcej o tym tutaj). Zatem ze względów logistycznych są o wiele łatwiejsze do przetransportowania, niż ciało ze zmarłym w trumnie.

Problem jedynie polega na tym, że jak wspomniano już wcześniej tutaj, polskie przepisy pogrzebowe nie rozróżniają ciała zmarłego i prochów po kremacji. Zatem zgodnie z literą prawa, transport urny z prochami powinien podlegać takim samym zasadom, jak transport trumny z ciałem zmarłego. Jasne wytyczne daje tutaj Główny Inspektorat Sanitarny. Szczegóły można znaleźć na tej stronie.

Jak to wygląda w praktyce?



W rzeczywistości przepisy (jakby nie było - całkowicie niedostosowane do naszych czasów) w tym zakresie nie są przestrzegane.

Prochy po kraju wożone są w szczelnie zamkniętych urnach w karawanach (gdy np. zakład pogrzebowy zawozi ciało do kremacji i odbiera urnę z prochami) lub zwykłymi samochodami osobowymi.

Zarówno w transporcie krajowym, jak i międzynarodowym powszechną praktyką jest nadanie urny z prochami jako przesyłkę kurierską rejestrowaną, najczęściej nie wskazując szczegółowo zawartości opakowania na liście przewozowym. Trzymając się litery prawa, przy transporcie międzynarodowym urny z prochami należałoby wypełnić szereg wymogów sanitarnych i dokumentacyjnych. Ze względu na stopień skomplikowania, czas, który jest potrzebny na dopełnienie wszelkich formalności oraz ich koszty, przepisy są w tym zakresie często obchodzone. Faktem jest, że inne kraje na świecie mają własne regulacje dotyczące transportu prochów, ale nie mają one zastosowania do przepisów polskich.

Transport prochów liniami lotniczymi również jest praktykowany (i wbrew pozorom dość powszechny), ale mogą się pojawić ograniczenia dotyczące dokumentów lub specyficzne wymogi danej linii lotniczej. Np. linie lotnicze Wizzair zezwalają na przewóz urny z prochami tylko i wyłącznie jako bagaż podręczny. Może być konieczność przedstawienia aktu zgonu, świadectwa kremacji lub innych dokumentów wystawianych przez ambasadę. Trzeba także pamiętać o konieczności prześwietlenia urny promieniami rentgena.

Należy mieć jednak na uwadze, że przetransportowane przez granicę prochy bez odpowiednich dokumentów mogą być przyczyną problemów ze zorganizowaniem pogrzebu. Aby dostać zasiłek pogrzebowy niezbędne jest przedstawienie aktu zgonu przetłumaczonego na język polski. Może się zdarzyć, że będzie też potrzebna do przedstawienia kopia zgody na przywóz szczątków do kraju. Oznacza to, że bezpieczniej transport urny z prochami zza granicy jest zlecić firmie specjalizującej się w międzynarodowym transporcie zwłok.




Chcesz być na bieżąco z informacjami z tego bloga? Wpisz swój adres e-mailowy na głównej stronie w okienko "Śledź przez maila" i każdy nowy post przyjdzie do Ciebie na Twój adres e-mailowy.

Masz jakieś pytania? Napisz przez formularz na stronie lub na e-mail: okremacji@gmail.com

Komentarze

Popularne posty