Kolumbarium - alternatywa dla grobu ziemnego

Kolumbarium to ściana lub budowla, w której znajdują się nisze, gdzie ustawia się urnę lub urny z prochami.

Słowo kolumbarium i tradycja kolumbariów wywodzi się z czasów rzymskich i wczesnochrześcijańskich. Budowla cmentarna o kształcie prostopadłościanu, czasem zwieńczona kopułą, pełniła funkcję grobowca dla prochów kilkuset zmarłych. Nazwa pochodzi od łacińskiego słowa columba (gołębica) (źródło: Wikipedia).

Cmentarz Montjuic w Barcelonie (zdjęcie własne)

W Polsce kolumbaria zaczęły powstawać kilkanaście lat temu, ale najwięcej buduje się kolumbariów w ostatnich latach. Związane jest to głównie z tym, że na cmentarzach jest coraz mniej miejsc grzebalnych. O ile grób ziemny zajmuje ok 2m2 i można w nim pochować jedną lub dwie osoby, to w przypadku kolumbarium na tej samej powierzchni można zmieścić co najmniej 30-40 urn z prochami. Co więcej - kolumbaria mogą powstawać przy ścianach istniejących budynków. Bardzo często tworzone są także wzdłuż murów cmentarza. W ten sposób można wygospodarować dodatkową przestrzeń na składowanie prochów (dla zarządcy cmentarza jest to dodatkowe źródło dochodu).

Kolumbarium, tak jak grobowiec, nie jest budowlą w myśl prawa budowlanego, zatem nie wymaga uzyskania pozwolenia na budowę.
Kolumbarium na Słowacji (zdjęcie własne)

Kolumbarium można wybudować stosunkowo niskim kosztem i bardzo szybko. Są firmy, które oferują kolumbaria prefabrykowane - gotowe bloki z żelbetonu. Wystarczy tylko potem zamontować estetyczne tablice z kamienia, by nadać im atrakcyjny wygląd.

Ładnie zaprojektowane i wykonane kolumbarium może stanowić dekoracyjny punkt na cmentarzu. Jeśli chodzi o kształt i wykorzystany materiał, projektantów i wykonawców ogranicza tylko wyobraźnia i budżet.

Różne rodzaje kolumbariów (źródło: Pinterest)

W krajach Europy Zachodniej coraz częściej powstają budynki dedykowane pod kolumbaria. Moda ta przyszła z krajów azjatyckich, gdzie składowanie prochów wewnątrz budynków jest dość powszechne. Obiekt taki jednak już wymaga uzyskania pozwolenia budowlanego, zgodnie z prawem budowlanym.

Wnętrza budynków z kolumbariami w Hiszpanii (zdjęcia własne)

Cena w Polsce za wykupienie niszy w kolumbarium kształtuje się w zależności od miejscowości i cmentarza od ok tysiąca złotych do kilku tysięcy złotych. Jest możliwość wykupu niszy pod dwie lub więcej urn. O ile cena za niszę może być porównywalna lub trochę wyższa niż cena za miejsce grzebalne (jeśli jeszcze na danym cmentarzu jest dostępne), to o wiele tańsza jest w tym wypadku usługa kamieniarska oraz dużo łatwiejsze utrzymanie czystości.


Chcesz być na bieżąco z informacjami z tego bloga? Wpisz swój adres e-mailowy na głównej stronie w okienko "Śledź przez maila" i każdy nowy post przyjdzie do Ciebie na Twój adres e-mailowy.

Masz jakieś pytania? Napisz przez formularz na stronie lub na e-mail: okremacji@gmail.com


Komentarze

Popularne posty