5 pomysłów na niezwykłą ceremonię pochówku kremacyjnego

Tradycyjny pogrzeb w Polsce jest najczęściej połączony z obrzędem religijnym, gdzie główną część ceremonii stanowi msza święta, modlitwy za dusze zmarłego, kondukt żałobny na cmentarz i złożenie trumny/urny do grobu lub kolumbarium.

Wraz z laicyzacją społeczeństwa, coraz więcej osób decyduje się na pogrzeb świecki, który zwykle jest ceremonią prowadzoną przez świeckiego mistrza ceremonii, który wspomina zmarłego, przybliżając jego życiorys. Często podczas takiej ceremonii głos mogą zabrać również członkowie rodziny lub bliscy znajomi. Następnie ma miejsce złożenie prochów/trumny na cmentarzu.

W Polsce nie praktykuje się innych ceremonii pogrzebowych, niż te tradycyjne religijne lub coraz bardziej popularne świeckie. Posiłkując się pomysłami z innych krajów, poniżej przedstawiam kilka alternatywnych ceremonii pochówku kremacyjnego.

1. Ceremonia rozsypania prochów
Zgodnie z obowiązującymi przepisami, w Polsce nielegalna, ale praktykowana (więcej w tym wpisie). Często osoby przed śmiercią przekazują swoim bliskim życzenie, by ich prochy zostały rozsypane w morzu, w górach lub w jakimś specyficznym lub ulubionym miejscu (np. w Hiszpanii była przez jakiś czas możliwość rozsypywania prochów na murawie boiska piłkarskiego ulubionego klubu piłki nożnej; po tym gdy zainteresowanie przerosło "pojemność murawy" stworzono przy stadionie kolumbaria dla fanów). Podróż najbliższych członków rodziny w miejsce rozsypania prochów można połączyć z kameralną ceremonią na miejscu, gdzie prochy mają zostać rozsypane.

2. Złożenie prochów pod drzewem
Kolejna nielegalna praktyka, mając na uwadze obowiązujące przepisy prawne, ale całkowicie bezpieczna z punktu widzenia ochrony środowiska. Co więcej - prochy stanowią dobry materiał dla wzrostu roślin, gdyż zawierają głównie związki, które bardzo korzystnie wpływają na wegetację roślin (więcej o tym, z czego składają się prochy tutaj). Złożenie prochów pod drzewem, symbolicznie pozwala przedłużyć byt osoby zmarłej w żywym organizmie.


3. Złożenie prochów w morzu w postaci sztucznej rafy
Uroczystość, która, podobnie jak w przypadku złożenia prochów pod drzewem pozwala, by prochy zmarłego służyły do rozwoju życia. W tym wypadku podwodnego. W Stanach Zjednoczonych funkcjonuje kilka firm, które wykorzystują prochy zmarłego do stworzenia sztucznej rafy. Jedną z nich jest firma Eternal Reefs. 


(Źródło: www.eternalreefs.com)
4. Przyjęcie pożegnalne
W polskiej praktyce przyjęło się organizować po pogrzebie stypę dla rodziny. A co jeśli by na przyjęciu była również urna z prochami zmarłego? Byłby on jeszcze w sposób symboliczny obecny wśród członków rodziny i znajomych. Takie przyjęcia pożegnalne zwykle mają charakter wspomnień radosnych chwil z życia zmarłego. Stanowią one swoistego rodzaju "celebrację życia". Przypominają równocześnie obecnym, żeby każdy dzień swojego życia spędzali tak, aby wspomnienia po ich śmierci były jak najmilsze i najbardziej radosne.

5. Uroczystość wspominkowa zorganizowana dla lokalnej społeczności
Jeśli zmarły aktywnie działał w jakiejś lokalnej społeczności (rada dzielnicy, ogródki działkowe, stowarzyszenia, fundacje, etc.) ceremonia może mieć charakter uroczystości zorganizowanej na rzecz danej społeczności (stowarzyszenia, fundacji). Uroczystość taka, poza wspomnieniem zmarłego, będzie miała na celu wzmocnienie więzi w danej wspólnocie lub wspomagała jakąś akcję charytatywną. To także sposób na prezentację tego, że nasze życie może dać sens jakiejś większej i trwalszej idei.





Chcesz być na bieżąco z informacjami z tego bloga? Wpisz swój adres e-mailowy na głównej stronie w okienko "Śledź przez maila" i każdy nowy post przyjdzie do Ciebie na Twój adres e-mailowy.

Masz jakieś pytania? Napisz przez formularz na stronie lub na e-mail: okremacji@gmail.com

Komentarze

Popularne posty